Każdy, kto podejmuje się budowy własnego domu marzy by był on przyjemny i do tego ekonomiczny. Dlatego już w fazie projektu należy rozważyć różnorodne technologie, by zapewnić sobie komfort życia we własnym domu. Obecnie ważnym aspektem przy wyborze projektu domu jest jego energooszczędność. Poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów i nowoczesnych technologii możemy wpłynąć na niskie w przyszłości koszty eksploatowania swojego domu.
Jak to osiągnąć?
Przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o konstrukcji budynku. Domy energooszczędne mają zwartą bryłę, dzięki czemu osiąga się właściwą cyrkulację powietrza. Na energooszczędność wpływa także odpowiednie usytuowanie budynku na działce. Pomieszczenia ze strefy dziennej i użytkowej powinny znaleźć od strony dobrze nasłonecznionej czyli południowej natomiast pomieszczenia gospodarcze a także garaż i kotłownia mogą być położone od strony północnej, najzimniejszej, ponieważ w tych miejscach nie ma potrzeby podtrzymywania wyższych temperatur.
Kierując się wygodą we własnym domu musimy zadbać o komfort cieplny. Sprzyjają temu domy pasywne. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań pozwala zachować w domu przyjemne i świeże powietrze. Osiąga się to poprzez zastosowanie wentylacji mechanicznej, która nie tylko zapewnia dostęp do świeżego powietrza ale także usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Dzięki tej technologii dom może stać się przyjemny nawet dla alergików.
Budując wygodny i zarazem tani w eksploatacji dom należy zadbać o odpowiednie docieplenie budynku. Tylko odpowiednio gruba izolacja ścian zewnętrznych pozwoli zmniejszyć straty ciepła a tym samym zmniejszyć w przyszłości wydatki na ogrzewanie domu. Cechą domu energooszczędnego jest brak mostków termicznych. Należy zatem zadbać o odpowiednie zaizolowanie wszelkich przepustów zewnętrznych. Mechaniczna wentylacja oraz uszczelnienie domu wpływa korzystnie na wyciszenie domu. Dzięki tym działaniom znacznie ogranicza się przepustowość dźwięków z zewnątrz, zapewniając tym samym przyjemną atmosferę dla domowników. Poprawia się w ten sposób akustykę w domu.