"Planując budowę własnego domu należy zdecydować, czy ma to być budynek piętrowy, czy parterowy. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Warto przy tego typu decyzjach zasięgnąć rady u fachowców lub zapoznać się opiniami na ten temat w internecie.
Domy parterowe mają wiele zalet jednak w polskim krajobrazie przeważają budynki przynajmniej dwukondygnacyjne. Od czego to zależy? Istotnym czynnikiem wpływającym na decyzję o kondygnacjach domu jest wielkość działki. Decydując się na własny dom parterowy musimy dysponować odpowiednio dużą działką, ponieważ rozmieszczenie pomieszczeń użytkowych, gospodarczych i przeznaczonych do wypoczynku na jednej kondygnacji będzie wymagało sporej ilości miejsca.
Domki jednopoziomowe wybierane są najczęściej przez osoby starsze a także rodziny z dziećmi. Brak piętra oznacza brak schodów, po których znacznie ciężej się przemieszczać osobom starszym. Umieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie sprawia, że stają się one bardziej dostępne i znacznie łatwiej się do nich dostać. Ponadto żaden domownik nie czuje się wyobcowany.
Domu parterowe łatwiej wkomponować w naturalny krajobraz. Zapewniają przy tym dostęp do natury z każdego miejsca. Możemy zaprojektować wyjścia na taras czy do ogrodu ze wszystkich stron świata.
Niestety rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie będzie się wiązało z koniecznością budowy wielu ścian zewnętrznych, a to niekorzystnie wpływa na energooszczędność budynku. Aby zapewnić sobie odpowiedni komfort termiczny i obniżyć wydatki na ogrzanie domu trzeba będzie odpowiednio zaizolować wszystkie zewnętrzne przegrody oraz dobrze ocieplić ściany.
Koszt budowy domu parterowego jest niższy niż w przypadku domu piętrowego nawet po uwzględnieniu wydatków związanych z wykopami pod większą ilość fundamentów oraz po uwzględnieniu kosztu dużej powierzchni dachu. Ponadto domy jednokondygnacyjne są łatwe w realizacji, unika się wielu problemów związanych ze specjalistycznym sprzętem i znacznie szybciej się je buduje. Jest wiele zalet domów parterowych dlatego ich popularność wzrasta."