W fazie projektowanie domu należy uwzględnić przyszłe koszty związane z jego eksploatowaniem. Obecne rozwiązania techniczne dają nam mnóstwo możliwości na budowę energooszczędnego domu, dzięki czemu nasze wydatki na ogrzanie domu znacznie się zmniejszą.
Warto zatem już na etapie planowania uwzględnić różne aspekty i zadbać by nasz dom był nie tylko przyjemny ale i ekonomiczny. Najlepsze parametry związane z energooszczędnością ma dom o prostej bryle. Jego zwarta konstrukcja korzystnie wpływa na stosunek kubatury względem ścian zewnętrznych, przez które traci się najwięcej ciepła. Im dom jest bardziej zwarty, tym mniejsza jest utrata ciepła. Dlatego domy energooszczędne przeważnie mają zwartą bryłę zbliżoną do kwadratu lub prostokąta.
Problem może pojawić się w przypadku domów parterowych, które z racji jednej kondygnacji muszą mieć większą powierzchnię zabudowy. Często jednak zalety domów parterowych są tak duże, że niektórzy inwestorzy poświęcają aspekt bryły domu na rzecz innych korzyści związanych z zastosowania jednej kondygnacji.
Ograniczając wydatki na ogrzanie domu warto zwrócić uwagę na układ pomieszczeń oraz ulokowanie budynku. W miejscach dobrze nasłonecznionych powinny znajdować się pomieszczenia strefy dziennej, do której zalicza się salon, jadalnię, kuchnię. Od strony zimniejszej, północnej należy planować budowę garażu, kotłowni, czy innych gospodarczych pomieszczeń.
Sama lokalizacja domu jest bardzo istotna. Jeśli nasza działka znajduje się w otoczeniu wysokich drzew, wówczas znacznie obniży się emisja słonecznego ciepła.
Na etapie realizacji inwestycji należy zwrócić uwagę na jakość stosowanych materiałów oraz powinno się stosować budulce od jednego producenta. Dzięki temu uniknie się problemów związanych z powstawaniem mostków termicznych, które generują duże straty ciepła.
W domach energooszczędnych znaczną część uwagi skupia się na odpowiedniej izolacji ścian budynku a także na ilości zastosowanych w projekcie przeszkleń.
Przeanalizowanie tych wszystkich kwestii i zastosowanie w trakcie budowy nowoczesnych rozwiązań energooszczędnych przyniesie w przyszłości znaczne zyski w postaci mniejszych wydatków na ogrzanie domu.